Brian Wilson – What I Really Want For Christmas (Arista cd, 2005)
1) The Man With All The Toys; 2) What I Really Want For Christmas; 3) God Rest Ye Merry Gentlemen; 4) O Holy Night; 5) We Wish You A Merry Christmas; 6) Hark The Herald Angels Sing; 7) It Came Upon A Midnight Clear; 8) Christmasey; 9) The First Noel; 10) Little Saint Nick; 11) Deck The Halls; 12) Auld Lang Syne
Om ikke Brian Wilson hadde kofferten full av nye sanger, holdt han uansett et forrykende tempo fra utgivelsen av Imagination i 1998. Turnering, flere konsertalbum, studioalbum i 2004 og ikke minst den vellykkede «restaureringen» av Smile samme år. Og når vi først snakker om restaurering av gamle bravader: What I Really Want For Christmas var det tredje julealbumet Wilson forsøkte seg på.
Det begynte tilbake i 1964 med The Beach Boys’ Christmas Album, som ble en kommersiell suksess, slik det meste han tok i på første halvdel av sekstitallet ble det. Andre forsøk gikk det verre med. Warner nektet å gi ut Merry Christmas From The Beach Boys. Albumet ble spilt inn på tampen av 1978, og bestod, i likhet med platen fra 1964, av en kombinasjon av egne låter og tradisjonelle julesanger. Warner var skeptiske av flere grunner, blant annet til om det faktisk stemte at Brian Wilson var involvert overhodet, selv om The Beach Boys hardnakket påstod det. Uansett ble innspillingene liggende i hvelvet, uten at det er grunn til å tro at verden gikk glipp av en sjelsettende opplevelse.
Wilson brukte samme oppskrift som tidligere på What I Really Want For Christmas, med noen egne låter og mange tradisjonelle sanger om høytiden. Han tok med seg bandet fra Smile-turneen i studio, og hvordan de klarte å skape julestemning på våren 2005 i California vites ikke, men resultatet var i alle fall så «julete» som vel mulig, uten at det hevet seg særlig over det gjennomsnittlige.
Av de tolv sangene var fire Wilson-originaler, resten gamle travere. Han var som kjent ikke redd for å hente frem egen katalog igjen, og både The Man With All The Toys og Little Saint Nick var opprinnelig å finne på The Beach Boys’ Christmas Album, 41 år tidligere. De nye versjonene var ganske meningsløse, men det var fortsatt to greie julesanger. På de to nye komposisjonene fikk han prominent hjelp av henholdsvis Bernie Taupin og Jimmy Webb. Taupin skrev teksten til det fine tittelsporet, mens Webb og Wilson komponerte Christmasey sammen, uten at resultatet hevet seg over det middelmådige. Det mest oppsiktsvekkende med den var egentlig at to av pophistoriens største melodimestre kunne skrive en sang som faktisk ikke hadde særlig til melodi.
Platen nøt godt av Wilsons evne til å arrangere og spille inn harmonisang. Musikerne han hadde hatt med seg de siste årene kunne virkelig dette faget, selv om de kanskje ikke nådde helt opp til Beach Boys-standarden fra gullalderen. Men hvem gjorde vel det? Dessuten passet Wilsons typiske arrangementer, det var mange musikere involvert, godt til det høystemte materialet, selv om han bommet noen ganger. God Rest Ye Merry Gentlemen med rockebeat?
Likevel klarte ikke alle de gode kreftene å få all verden ut av materialet. What I Really Want For Christmas endte opp som et typisk, veldig tradisjonelt julealbum; småkjedelig, men brukbart for noen runder i spilleren rundt juletider. Det nådde aldri opp til det kunstneriske nivået Bob Dylan, Phil Spector eller Bugge Wesseltoft traff i sine forsøk i den utslitte sjangeren. En sjanger så sliten at det nesten ikke var mulig å presse særlig mye kreativ kraft ut av den, i alle fall ikke når man holdt seg til så tradisjonelle virkemidler som Wilson gjorde denne gangen.
Rating: 6/10
